Škofjeloški grb
UVOD
Pred časom sem zasledil na spletu laično vprašanje zakaj ima Loški grb toliko različic. Enega uporablja občina, drugi je na avtomobilskih tablicah in spet tretji na hišnih številkah itd...
Te nedoslednosti sem opazil tudi sam in jih pred časom omenil nekaj znancem v enem od mailov na to temo. Poleg tega je bilo v preteklosti kar nekaj polemike/napisanega o sami vsebini grba, predvsem o zamorski glavi, v Loških razgledih. Pregledal sem do sedaj znana dejstva in povsem slučajno našel verjetno najstarejšo znano upodobitev Loškega grba.
Splošna zgodovina grbov/znakov
Prve insignije nosijo že vojščaki pradavnine na ščitih. Še danes je angleški izraz za grb Coat Of Arms (pokrivalo rok oz. ščit). Znani so ščiti antičnih bojevnikov. Za časa Rima so znane insignije vojaških enot in napis SPQR (Senat in ljudstvo Rima), ki je nekako splošno priznana oiznaka. V zgodnjem srednjem veku klasičnih grbov še niso poznali. Grbi pridejo v splošno uporabo pri plemstvu v Evropi šele v 12. Stoletju. Danes je grb eden od treh prepoznavnih elementov držav: grb, zastava, himna.
In pri nas? Znak Karantanje
Eden prvih slovenskih simbolov je »Karantanjski panter«, ki se še danes uporablja v različnih oblikah kot najstarejši simbolj Slovenstva (med drugim je upodobljen v grbu generalštaba slovenske vojske).
Dejansko izhaja/gre za del rimskega nagrobnega spomenika, ki je danes vgrajen v cerkvi Gospe Svete na Koroškem. Predstavlja levinjo (levo) in leva (desno) pa trto kot simbol življenja,narobe obrnjenega rimskega orla in palmova lista v rokah levov, ki sta pa simbola zmage, triumfa, miru in večnega življenja. V krščanstvu pomeni večno življenje, vstajenje in so jih nosili na veliko noč. Pri nas so pač butarice, ker ni palm.
Grb vojvodine Kranjske
Drugi znani slovenski simbol je »Kranjski orel«. Orel je bil rimski simbol. Kasneje in še danes ga uporabljajo v različnih oblikah še mnogi narodi. Kranjska je stara dežela in je prvič omenjena že v darilnih listinah Ottona II Abrahamu kot Carniola. Grb Kranjske pa prvič uporabi leta 1273 Otokar II Premisl, ki je na svojem pečatniku žele pokazati katerim deželam vlada.
Tudi v Škofji Loki boste na veliko lokacijah opazili Kranjski grb. Eden izmed njih z letnico 1529 krasi JZ vogal Homanove hiše. Še starejše najdete kot sklepnike na stropu Šentjakobske in Crngrobske cerkve itd…
Škofjeloški grb
Najprej naj v grobem opišem Škofjeloški grb, kot ga poznamo danes. V sredini je v profilu glava zamorca s krono, ki gleda v levo. Obdaja ga zgradba/grad, ki ga sestavljajo trije stolpi: levi in desni s koničasto streho ter srednji brez strehe. Spodaj grb, ki ga trenutno uporablja občina Škofja Loka.
O nastanku škofjeloškega grba je bilo napisanih že kar nekaj prispevkov v Loških razgledih in drugod. Najbolj se je približal resnici nastanka in vsebine v eni od možnih teorij dr. Pavle Blaznik (linki na dlib), ki povzema po baronu Bugnietu. A pojdimo lepo po vrsti.
Prva znana upodobitev škofjeloškega grba naj bi bila ta na pečatniku iz 14. stoletja. Spodaj na sliki original pečatnik z grbom Škofje Loke in napisom SIGILLUM * CIVITATIS * LOK.
Pa je temu res tako?
Dejansko obstaja več različic tega pečatnika. Večji ki ga hrani Narodni muzej v Ljubljani ima premer 52mm. Na različnih listinah pa imamo ohranjen tudi odtis manjšega, podobnega s premerom 32mm, ki ima napis: SIGILLVM * CIVITATIS * LAC * A.D. * 1559. Skratka uporabljajo se je več različnih pečatnikov a dejanskega materialnega dokaza, da grb izhaja iz 14. stoletja nimamo.
Naslednja znana upodobitev Škofjeloškega grba je na votivni plošči Wolgang-a Swarcz-a, ki se nahaja ne njegovi hiši in kapeli na Loškem mestnem trgu, na kateri je letnica 1513. Lahko rečemo da je to do zdaj najstarejša znana upodobitev škofjeloškega grba. Kasnejših »mlajših« upodobitev bomo našli veliko.
Najstarejša znana upodobitev škofjeloškega grba
Nas pa zanima, ali obstaja še kakšna starejša upodobitev? Ker se je že kar nekaj strokovnjakov pred mano iskalo neuspešno odgovor na to vprašanje, nisem gojil kakšnih velikih upov. Pa vendarle. Živimo v dobi interneta, kjer imamo na voljo res veliko več virov, kot so jih imeli raziskovalci pred tem. A vseeno je potrebno nekaj sreče, da se med ogromno količino podatkov, ki so na voljo, izlušči prave.
Prvi Freisinški škof je bil po rodu Frank z imenom Korbinian. V Freisingu je približno leta 720 ustanovil Benediktanski samostan, škofija pa je nastala leta 739. Škofija je kasneje v svojih kovnicah kovala svoj denar. Eden takih kovancev ima napis SCS CRBINIANVS (kovan med leti 1158-1184 za časa škofa Alberta I.
V sredini krožnega napisa Corbinianvs pa je frontalno upodobljena glava škofa Korniniana s škofovskim pokrivalom, mitro, ki ima na vrhu dva rogla in na vsaki strani glave dva trakova.
Ko sem iskal naprej sem odkril še starejši kovanec (kovan med leti 1138-1158 za časa škofa Ottona I. (Upravičeno se lahko vprašamo, ali je tudi mesto Škofja Loka nastalo na sedanji lokaciji prav v tem času.).
Na njem je do sedaj znana najstarejša upodobitev škofjeloškega grba. Na sprednji strani ima glavo Škofa v krogu, ki ga obdajajo trije stolpi (desni je zabrisan a prav gotovo gre za stolp enak levemu). Podoba škofa je praktično enaka podobi škofa oz. Korbiniana na prejšnjem kovancu. Na zadnji strani pa je upodobljen lev s križem.
A vrnimo se k Blazniku in baronu Buigne-tu. Slednji je že v 18. Stoletju ugotovil, da: citiram Blaznika: »Baron Bugniet je prvi točno ugotovil, da je glava zamorca istovetna s Korbinijanovo glavo na novcu. O tem je napisal posebno razpravo, ki ni bila nikdar natisnjena in je shranjena v diocezanskem arhivu v Muenchnu.« Temu mnenju se pridružujem tudi jaz. Potrjuje pa ga prav zgornji kovanec, kjer med tremi stolpi še upodobljena škofovska glava frontalno.
Da je na kovancu res upodobljen Škofjeloški grb lahko sklepamo ob po primerjavi z do sedaj najstarejšim grbom na Swarcz-ovi hiši:
Stranski stolpi imajo na obeh upodobitvah 4 okna. Na pečatniku in sedanjem grbu so samo 3 okna.
Srednji stolp ima na obeh upodobitvah 3 cine na vrhu. Na pečatniku in sedanji upodobitvi pa le dve.
Kakšna je torej najstarejša in prava podoba Škofjeloškega grba? Spodaj je natančen načrt grba iz kovanca z upodobljenim freisinškim škofom (verjetno Korbinianom) in tremi stolpi.
ZAKLJUČEK
Od kod torej zamorska okronana glava?
Nesporno dejstvo je, da je zamorec v Loškem grbu povzet po zamorcu iz grba »Freisinške škofije«.
Prvič se pojavi obraz s krono v profilu šele leta 1286 za časa škofa Emicha. Ampak pozor, ta obraz ni imel podobe črnca.
Prva upodobitev črnca s krono pa izhaja iz leta 1316 za časa škofa Konrada III. Zakaj je prišlo do te zamenjave in uporabe glave črnca prav v tem obdobju. Najverjetnejša razlaga je ta, ki jo že navaja Buignet.
Morda pa je le kaj na legendi, da je služabnik rešil življenje škofu in si s tem izjemnim dejanjem prislužil upodobitev v grbu Freisinške škofije.