VAL- Varujmo Loko
“Vsi smo del svojega bivalnega okolja. Živimo s snovno in nesnovno dediščino. Zavedamo se, da je dediščina del naše skupne istovetnosti. Želimo prispevati k njenemu ohranjanju za skupno dobro.
Osebne interese zato puščamo ob strani.”
Neformalna civilna pobuda VAL- varujmo Loko
Naj za uvod citiramo kar 1. člen »Odloka o razglasitvi starega mestnega jedra Škofje Loke za kulturni spomenik…«:
»Staro mestno jedro Škofje Loke (v nadaljnjem besedilu: spomenik) se kot značilen in v urbanistično arhitektonskem pogledu izjemno oblikovan dosežek razglasi za kulturni in zgodovinski spomenik. Značilna srednjeveška podoba starega mestnega jedra z delno ohranjenim obrambnim sistemom in predmestji, vrsta ohranjenih posameznih stavb, prezentirana arheološka dediščina, lokacija na sotočju obeh Sor na terasi pod vrhom Kranclja, kot zaključena celota predstavlja VRHUNSKO ARHITEKTURNO DEDIŠČINO.«
Konec citata.
Nove gradnje objektov, novo tlakovanje ter nova oprema prostora v Škofji Loki vnašajo v mestno jedro sodobne izvedbe, ki uničujejo zgodovinske lastnosti mesta. Tovrstni posegi imajo dolgoročne posledice tako v kulturnem, bivanjskem, kot ekonomskem pogledu. Nikakor ne nasprotujemo obnovi, vendar mora ta spoštovati smernice varovanja kulturne dediščine in se v največji možni meri izogniti uničevanju ali predrugačenju starega. Zgodovinskemu značaju mesta naj se prilagodijo vsi gradbeni, urejevalni in vzdrževalni posegi. V želji po zaščiti Škofje Loke, kot VRHUNSKE ARHITEKTURNE IN URBANISTIČNE DEDIŠČINE, ustanavljamo neformalno civilno pobudo VAL- varujmo Loko!
Cilji pobude:
-
spoštovanje »Odloka o razglasitvi starega mestnega jedra Škofje Loke za kulturni spomenik…« pri vseh posegih v zaščiten del mesta,
-
opozarjati na negativne posledice spreminjanja zgodovinske slike mesta,
-
osveščati javnost o pomenih, vlogi, vrednostih in potencialih škofjeloške dediščine,
-
predstavljati uspešne rešitve podobnih mest,
-
zastopati potrebe prebivalcev za kakovostno raven bivanja,
-
opozarjati na nepravilnosti pri obnovah,
-
zbirati predloge za razvoj vzdržnega turizma,
-
sodelovati z društvi in organizacijami, ki imajo podobne cilje,
-
…
Veliko glasov podpore smo že dobili. Vabimo vse, ki razmišljate podobno in vam ni vseeno, kaj se dogaja z Loko, da nam to sporočite.
Ustanovni člani
Tomaž Križnar
Arhitekt. Zanima ga lokalna stavbna zgodovina in njena vpetost v širši Evropski prostor. Prispeval je k nastanku terenske »Poti treh gradov«. Izdelal kar nekaj računalniških 3D modelov/rekonstrukcij starih gradov, cerkva in drugih objektov na Loškem. Med popotovanji in izleti si je ogledal, skiciral in fotografiral številne kraje. Skice, akvarele in fotografije je predstavil na več posamičnih in skupinskih razstavah. Objavlja v lokalnih medijih, Loških razgledih,…
Z veseljem pomaga v lokalnem okolju kot prostovoljec pri različnih prireditvah: Tek štirih mostov, Kolesarski vzpon do Naceta,…
V Škofji Loki javno že leta opozarja na nepravilnosti pri posegih v staro mestno jedro.
Mateja Kavčič
Mateja Kavčič, arhitektka, konservatorka - restavratorka. Vse svoje znanje vlaga v ohranjanje stavbne dediščine. Od leta 1991 je zaposlena na ZVKDS Restavratorskem centru, kjer načrtuje ali vodi obnove spomenikov. Od leta 2007 deluje tudi samostojno kot projektantka prenov in novogradenj v kontekstu dediščine. Sodeluje pri usposabljanjih in redno objavlja. Predvsem opozarja na nizko raven slovenskega dojemanja pomena dediščine, ne le v smislu izvajanja obnov, temveč tudi razumevanja dediščine kot aktualne razvojne kategorije.
Ines Košenina
Škofjo Loko spoznavam vse življenje in vedno znova odkrivam čarobnost premišljeno umeščenega in zasnovanega mesta. Verjamem, da smo dolžni dediščino naših prednikov varovati in ohraniti za prihodnost.
Mesto je bivalno okolje zgrajeno v merilu človeka, hiše se odpirajo na javne površine mesta, trgi in ulice se širijo v pritličja hiš. Dobro poznam uničujoč vpliv prekomernega motornega prometa na življenje mesta in njegovih prebivalcev, zato se zavzemam za kakovostno bivalno okolje, ki je zapisano že v zasnovi Loke. Zagovarjam ohranitev stavbne dediščine v celoti, v materialih in detajlih, v skladu s primernimi vsebinami.
Vesna Križnar
Arhitektka. Sodelovala in tudi uspela pri marsikateri pobudi za izboljšanje življenja v lokalnem okolju. Ena odmevnejših je ta za postavitev krožišča na Starem Dvoru, ki je v veliki meri odpravila zastoje v prometu za časa semaforiziranega križišča. Njen hobi je fotografija, kjer na različnih razstavah in spletnih portalih dosega lepe uspehe. Prav zato je še posebno občutljiva na “onesnaženje” Loških vedut z najrazličnejšimi reklamami, objekti in nepotrebno prometno signalizacijo. Pobudi VAL se je pridružila, ker je prepričana, da lahko skupaj ozaveščamo občane in zanamcem zapustimo čim lepše ohranjeno mesto in njeno okolico.
Matjaž Krajnik
Kot samostojni arhitekt in vodja projektov delam že skoraj 30let. Del svojega znanja in izkušenj sem pustil tudi v domačem mestu, Škofji Loki. Poleg številnih obnov in novogradenj zasebnih objektov na območju Loke, bi predvsem izpostavil naslednje pomembne projekte:
- projektiranje in vodenje obnove gostišča Premetovc na Logu,
- projektiranje lokala, zasnova grafične podobe in vodenje izvedbenih del za Pivnico in vinoteko Kašča, na Spodnjem trgu,
- projektiranje in nadzor izvedbe N'škove brvi v Gorenji vasi, kjer smo zasnovali tudi Regentov trg.
Trenutno se ukvarjam z načrtovanjem rekonstrukcije in nadgradnje gostilne Plevna, ki stoji na vhodu v mesto Škofja Loka.
Pri svojem delu dajem velik pomen ohranjanju kulturne dediščine in kulturne krajine, ki ju skušam spoštovati in ohraniti v največji možni meri. Menim, da bi morala prenova starega mestnega jedra Škofje Loke stremeti k avtentičnosti, originalnosti in zasledovati cilj, da Škofja Loka postane mesto vpisano na seznam snovne UNESCO dediščine.
Trenutna prenova mesta žal ne poteka v tej smeri, ne v smislu forme, niti tudi v smislu funkcije. S takšno prenovo izgubljamo našo 1000-letno lepotico, na katero bi morali biti še kako ponosni.